Belials Veiko

Title:Tomatite keksutamine
Subject:FICTION Scarica il testo


Veiko Belials
Ossum-Possum, pannkoogielukas

Tomatite keksutamine
****************************************

"Täna läheb lahti!" ringutas Ossum-Possum onnist välja ronides. "Pane end valmis." "Mis läheb lahti?" ei mõistnud Laula.
"Oled sa unustanud, mis päev täna on? Täna mängime Tomatikeksutit."
Tomatite keksutamine! Laula hakkas hüplema ja käsi plaksutama. Kuidas ta selle küll unustas? Ta sättis juuksetuti pealaele turri ja kandis Ossum-Possumile ette: "Võistlusteks valmis, kapten!"
"Vabalt!" muigas Ossum-Possum. "Läki!"

Laula oli kõvasti pead murdnud, kuidas ja kus seda kummalise nimega mängu mängitakse. Staadioni ega väljakut polnud läheduses märgata. Alles siis, kui nad Mäletsevate Lehmade Aasale hakkasid lähenema, taipas ta, et siin on võistlemiseks ruumi küllalt.

Teised võistlejad olid juba kohal. Oodati vaid neid. Tomatid hüplesid kannatamatult üles-alla; Unevant tukkus, selg vastu kiviaeda, ning Poodnik haigutas. Läks tükk aega, enne kui Unevant üles ärkas, kuid lõpuks olid kõik võistkondade valimiseks valmis. Ossum-Possum sai Laula ja Unevandi, Haigutavale Poodnikule jäid Obu Jee ja Rändrahn. Mäletsevad Lehmad läksid vaidlema nagu alati ning korraldasid küsimuse lahendamiseks kiirmäletsemiskoosoleku. Vaidlejad jäeti võistkondadest lihtsalt välja.

Et Laula ja Rändrahn mängisid keksutamist esimest korda, pidi Ossum-Possum neile reegleid seletama.


"Mängu eesmärgiks on, et kõigil oleks võimalikult lõbus," alustas pannkoogielukas. "Meil on kaks võistkonda, Tomatid moodustavad kolmanda. Mäletsevad Lehmad võib ju tinglikult neljandaks võistkonnaks lugeda, kuigi nad ei püüa kunagi ühtki Tomatit ning kaotavad alati. Mängu nimi on Tomatikeksuti. Nimi tuleb sellest, et siin keksutatakse Tomateid. See tähendab, et Tomatid keksivad laiali ja meie asi on nad kinni püüda. See võistkond, kes püüab rohkem Tomateid, ongi võitja. Kui püüdmata Tomateid jääb alles rohkem kui kinnipüütuid, võidavad Tomatid. Lihtne, kas pole?" Võistkonnad asusid kohtadele ja Ossum-Possum andis märku. Plõnn-plõnn-plõnn! kargasid Tomatid laiali. Mäng oli alanud.

Laula avastas üsna pea, et see oli üks lõbusamaid mänge, mida ta eales on mänginud. Mängu nimi oleks vabalt võinud olla ka Tohuvabohu või Suur Segadus.

"Hei, kuidas sul läheb?" hüüab Haigutav Poodnik, kui Laula temast mööda kihutas. "Nii lähebki," naeris Laula ja tormas otsa Rändrahnule, kes oli just kummardunud ühte Tomatit püüdma.


"Vaata ette," torises Rändrahn, kellel Tomat osavasti käest minema lipsas. "Nii võib mõne sandiks joosta!"
"Sind see oht ei ähvarda," mõõtis Laula hiigelkogu hindava pilguga.
"Ma pidasin sind silmas," vangutas Rändrahn etteheitvalt pead ja tatsas minema. Laula vaatas ringi. Tomatijaht käis täie hooga. Ossum-Possum oli end rohu sisse peitnud ja roomas ringi, endal saba nagu lipp püsti. Obu Jee üritas kõigest väest Tomatitega võidu karata, Unevant aga korjas põgenikke oma lillelise londiga vaevumata end isegi liigutama.

Lõpuks oli võistlus läbi. Tulemusi kokku lugedes selgus, et mõlemal võistkonnal oli kätte saadud ning püüdmata tomateid võrdselt.

"Viik!" arvas Obu Jee.

"Vist küll," sügas Ossum-Possum nina. "Sellist asja pole varem olnud."

"Pidage!" hüüdsid Keksutavad Tomatid. "Üks Tomat on puudu."

Segadusetekitajat ei tulnud kuigi kaugelt otsida. Kõige Tillem Tomat keksis lõbusasti ümber Mäletsevate Lehmade.

"Mis?" ehmus Haigutav Poodnik ja unustas isegi haigutamise.
"Lehmad on Tomati kätte saanud?! Ma ei usu oma silmi!"
"Ennekuulmatu!" käis pomin läbi mängijate summa.
"Arvate, et nemad said minu kätte?" turtsus Kõige Tillem Tomat põlglikult. "Nemad? Ei! Hoopis mina püüdsin nemad kinni. Mina olen võitja, mina olen võitja! Vaadake, kui palju mul lehmi on!" Ta hakkas taas vaimustunult karglema.

"Miks ka mitte?" sõnas Ossum-Possum lõpuks muiates. "Vahelduse mõttes - miks ka mitte!"

"Hurraa!" hüüdsid teised Tomatid. "Elagu võitja!" Ning Kõige Tillem Tomat, kes säras nagu suvine päike, visati õhku.

"Mis neil viga on?" imestasid Mäletsevad Lehmad, kellel polnud aimugi, et neid oli vahepeal kinni püütud, ning jäid tobedate nägudega lahkuvatele mängijatele järele vaatama. "Miks mäng täna ära jäeti?"

...